top of page

Tam tıkalı kalp damarlarına farklı teknikler kullanarak stent takmak mümkün

 

Damar tıkanıklığı her zaman kalp krizi ile sonuçlanmıyor. Bazen tamamen tıkanmış bir damar bile olsa yıllar sonra hastada nefes darlığı ve göğüs ağrısına bazende tehlikeli çarpıntılara yol açabiliyor. Bu şikayetlerle polikliniğe başvuran bir hastaya anjiyo yaptığımızda damarları tamamen tıkanmış olarak bulabiliyoruz.

Aylar önce tamamen tıkanmış bir damar

Peki o zaman ne yapalım ?

Birkaç sene öncesinde tamamen tıkalı bulunan ve tıkanalı aylar olmuş olan damarlara ameliyat öneriyorduk, ancak  teknolojinin gelişmesiyle bu damarları da ameliyatsız balon  anjiyoplasti ve stent yöntemiyle tedavi edebiliyoruz.

.

Kılavuz tellerle damarın bulunması

İşlem nasıl yapılır?

 

Normal anjiyo ve stent işlemine oranla biraz daha uzun süren ve tecrübe gerektiren bir işlem olup genellikle hastanın her iki  kasığına birer kılıf koyularak yapılmaktadır..

Bazen tıkalı damarı diğer sağlam damardan gelerek bulmak gerekebiliyor

Özellikli kılavuz teller ve kılıflar kullanarak ucu hiç görünmeyen tamamen tıkanmış olan  damar bulunmaya çalışılır.  İşlem “zifiri karanlıkta araba kullanmak “gibi zorlu bir süreç gerektirmektedir.

 Damarın açılmış hali

Ancak yıllar içinde tecrübemiz arttıkça işlemin başarı oranı da artmıştır. Günümüzde oldukça yaygın olarak bu işlemleri  güvenli ve başarılı bir şekilde uygulamaktayız.

bottom of page