top of page

BACAK DAMARI TIKANIKLIĞI, TANI VE TEDAVİSİ

 

 

67 yaşında Mehmet Amca son 6 aydır bacağında önceleri yol yürümekle olan son zamanlarda ise istirahatte bile olan ağrı ve morarmayla başlayan ve bir sürü ilaç tedavisine rağmen iyileşmeyen bacak yarası şikayetiyle başvurdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bacak anjiyografisinde tıkalı damar görülmekte, stent takıldıktan sonra damarın kanlandığı izlenebilmekte.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yapılan bacak anjiyosunda sağ bacak damarının diz altından itibaren tamamen tıkalı olduğu görüldü. Bir gün sonra kasıktan girilerek tamamen tıkalı olan damar balon ve stent takılarak açıldı. Öncesinde iyileşmeyen bacak yaraları 1 ay içinde tamamen düzeldi ve bacak ağrısı yanma gibi şikayetleri kayboldu. Mehmet Amca artık tamamen iyileşti ve istediği kadar yolu ağrısız bir şekilde yürüyebiliyor. Şeker hastalığı olan, daha önce bilinen kalp damar hastalığı olan hastalarda bir süre sonra bacaklarda halsizlik yanma ve yürümekle ortaya çıkan ağrı şikayetleri başlıyor. Bu şikayetler aslında bacakları besleyen damarlarda tıkanmanın göstergesi. Bu durum biraz daha ilerleyince bacaklarda iyileşmeyen yaralar ve morarma hatta gangrene kadar gidebiliyor. Son aşamada ise bacak kaybedilebiliyor.

 

İşte bu son aşamaya gelmeden tıkalı olan bacakların saptanarak ameliyatsız bir yöntemle bacak damarlarını açtığımızda bacağı kurtarabiliyoruz.

 

bottom of page